جستجو     
عبارت مورد جستجو را وارد کنید:
- بدون پیشوند یا پسوند برای یافتن تمامی رکوردهایی که یکی از ستون‌های آن شامل مقادیر وارد شده است، مثل خالص
- با پیشوند | برای یافتن تمامی رکوردهایی که یکی از ستونهایش با مقدار وارد شده شروع می‌شود، مثل |شبکه
- با پسوند | برای یافتن تمامی رکوردهایی که یکی از ستون‌هایش به مقدار وارد شده ختم می‌شود، مثل شبکه|
- با پیشوند و پسوند | برای یافتن تمامی رکوردهایی که یکی از ستون‌های آن دقیقاً برابر مقدار وارد شده باشد، مثل |شبکه|

عنوانآدرستوصیفتاریخSorted By تاریخ In Descending Orderموضوع مرتبط
فراموشی رزمنده‌ای در کنج خرابه‌ها +عکسنمایش

«هوشنگ سواری» «هوشنگ سواری» پرونده‌ای دارد پر از شیمیایی و موج و ترکش ولی درصدی ندارد که بگوید از تن بیمارش چقدر برای دفاع از میهن خرج کرده است.

روایت تلخ هوشنگ سواری روایتی از جاده اهواز - خرمشهر است و شیمیایی و گاز اعصاب تا خرابه‌های شهر محرومی به نام نورآباد؛ روایتی از مردی که روزی معاون سردار شهید رسول نادری بود و حالا در کنج خرابه‌ای روزگارش شده قرص‌های اعصاب و حسرت شهادت.

«هوشنگ سواری» می‌گوید که برای تعیین درصد جانبازی 3 بار به کمیسیون رفته است و بارها پزشکان مسمومیت، شیمیایی شدن و ترکش خوردنش را تایید کرده‌اند. ولی چرا درصد نمی‌زنند خودش هم نمی‌داند.

یک بار با رئیس بنیاد شهید شهرستان سر موضوع درصد جانبازی بحثش شده و نتیجه این دعوا 45 روز زندان آن هم در ایام عید نوروز بوده است تا مادر پیرش روزها چشم انتظار پسرش روزگار را به سختی بگذراند.

هوشنگ سواری و مادرشاز «هوشنگ سواری» راجع به روزهای جنگ می‌پرسیم و اینکه کدام عملیاتها بوده است. از عملیات‌های والفجر مقدماتی و رمضان می‌گوید و دوستانی که دیگر نیستند. اشک در چشم هایش حلقه می‌زند. عکس هایش را از سومار و طلائیه نشانمان می‌دهد. عکسی که در آن همرزمانش هم حضور دارند. می‌گوید همه شهید شده‌اند الا من! کاهش من هم شهید می‌شدم و اینقدر زجر نمی‌کشیدم.

جنگ او را پیر نکرده ولی بدعهدی زمانه موهایش را رنگ سفید زده تا باور دیروز و امروزش برایمان مشکل شود.

از مادر پیری که آرزوی حج رفتن دارد و همه او را حج نرفته «حاج خانوم» صدا می‌کنند، در مورد پسرش می‌پرسم. از اعصاب خردی‌ها و بیماری پسرش دلخور و ناراحت است. می‌گوید که اموراتش با مستمری کمیته امداد می‌گذرد و فطریه و کمک همسایه‌ها و آشنایان!

 

1390.05.21امور فرهنگی
اصلاحات ارضی - 100هزار کشته و تخریب 200 هزار خانه در حوادث طبیعی ایراننمایش

60 درصد ساختمانها در مقابل زلزله تخریب پذیرند،
رویکرد مدیریتهای اجرایی کشور به سمت پرداخت خسارات ناشی وقوع زلزله است، در حالیکه در جهان پیشگیری و کاهش آسیبها در اولویت قرار دارد.

تهران ایمن نیست

شهر تهران با وجود بافت فرسوده بالا از آسیب پذیری بالایی برخوردار است، رئیس مرکز تحقیقات ساختمان ومسکن کشور در پاسخ به سوال دیگر خبرآنلاین در رباطه با اینکه در صورت وقوع زلزله چند درصد از ساختمانهای تهران تخریب خواهند شد؟، تصریح کرد: طبق آمار حدود ‌٤٠ درصد ساختمان‌های موجود بدون اسکلت و یا نیمه اسکلت هستند. این ساختمان‌ها آسیب پذیرترین نوع ساختمان‌ها در برابر حوادث هستند این در حالی‌است که ساختمان‌های فولادی و یا ترکیبی در صورت رعایت مقررات و قوانین در برابر حوادث طبیعی مقاوم هستند.

فاطمی عقدا در جواب سوال خبرنگاری که خطاب به وی گفت؛ در آمار حاصل از سرشماری نفوس و مسکن در سال ‌٨٥ آمده است که ‌٦٢ درصد ساختمان‌ها فاقد اسکلت بتونی و فلزی هستند.، چطور شما می گویید تنها 40 درصد فاقد اسکلت هستند، خاطرنشان کرد: بخشی از ساختمان‌های بدون اسکلت و نیمه اسکلت در دهه‌ی ‌٧٠ ساخته شده اما از سال ‌٨٥ تا کنون ساخت و سازهایی صورت گرفته است و در نتیجه تعداد ساختمان‌های نامقاوم در برابر حوادث کاهش یافته است اما به طور کلی آسیب پذیری متوسط ما حدود ‌٦٠ درصد است.

تخریب ‌٢٠٠ هزار خانه و 100 هزار کشته در ایران طی 30 سال

معاون وزیر مسکن و شهرسازی درباره میزان ساختمانهای تخریب شده در اثر زلزله در طی 30 سال گذشته تصریح کرد: طی ‌٣٠ سال گذشته حداقل ‌٢٠٠ هزار واحد مسکونی در اثر بلایای طبیعی تخریب شده‌اند، خاطرنشان کرد: در زلزله رودبار ‌١٤ هزار و ‌٧٠٠ نفر کشته شدند اما متاسفانه آمار ‌٣٠ هزار نفر اعلام و ثبت شد.

وی در پاسخ به سوالی که گفته شد طی این 30 سال چند نفر در بلایای طبیعی کشور جان باخته اند، گفت: از سال ‌١٣٥٧ بدون احتساب کشته شدگان زلزله طبس، ‌١٠٠ هزار نفر بر اثر سوانح طبیعی در کشور کشته شده‌اند.

نقطه ضعف در برابر زلزله از ناحیه ساختمانهای مسکونی

یشترین آسیب پذیری ما پس از بروز حوادث طبیعی از ناحیه‌ی ساختمان‌های خصوصی و مسکونی است. برآورد ما برای مقاوم سازی بیمارستان‌ها بالغ بر ‌٧ هزار میلیارد تومان بود اما تنها ‌٤ هزار میلیارد تومان برای مقاوم سازی مدارس اختصاص یافت.

58 طرح برای مبارزه با زلزله که هیچوقت اجرا نشدند

فاطمی عقدا با اشاره به اینکه در مجمع ملی ‌٥٨ طرح ملی برای کاهش خطرپذیری کشور پیشنهاد شد، گفت: هزینه‌ها حدود ‌٧٢ میلیارد ریال تخمین زده شد اما متاسفانه تاکنون این ‌٥٨ طرح اجرا نشده و تنها بیمارستان‌ها به صورت محدود مقاوم‌سازی شده‌اند.

وجود 65 هزار هکتار بافت فرسوده در کشور شوخی نیست

1389.07.18امور فرهنگی
اصلاحات ارضی - کامیون بی اجازه به منزل آمد! + عکسنمایش

 ورود کامیون به یک منزل مسکونی در شهرستان اردکان ساکنان خانه را به وحشت انداخت .
در این حادثه خوشبختانه کسی آسیب ندید ولی راننده کامیون به شدت مجروح و روانه یکی از بیمارستان های یزد شد .

طالعی مسئول ستاد حوادث غیرمترقبه اردکان علت این حادثه را خواب آلودگی راننده ، نقص در سامانه فنی خـودرو و پیچ نامناسب محور پررفت و آمـد یزد - مشهد در منطقه مسکونی رباط پشت بادام بیان کرد .

1389.04.03امور فرهنگی
اصلاحات ارضی: آلودگي هواي تهران به شرايط هشدار رسيدنمایش

 ** افزايش حملات قلبي و ريوي در تهران
رييس اورژانس كشور نيز در گفتگو با سلامتيران گفت: «حملات قلبي در شهر تهران با افزايش آلودگي هوا تشديد مي‌شود و اورژانس تهران نيز عملا در حالت آماده باش قرار مي‌گيرد.»
مديرعامل شركت كنترل كيفيت هواي تهران نيز با بيان اينکه احتمالاً‌ آلودگي هواي تهران ظرف 1 تا 2 ماه آينده افزايش مي‌يابد، گفت: «جديدترين اندازه‌گيري‌ها نشان مي‌دهد ميزان آلاينده‌هاي هواي تهران 10 برابر استانداردهاي جهاني است.»
دكتر يوسف رشيدي در گفتگو با سلامتيران افزود: «شايد وقتي صحبت از آلودگي هوا به ميان مي‌آيد تمام ذهن‌ها به سوي آلاينده‌هايي نظير مونوكسيدكربن، ذرات معلق، اكسيدهاي ازت و گوگرد و ازن معطوف شود، اما در ميان اين آلاينده‌ها، بحث آلاينده‌هاي خاص بسيار مهم است، چرا كه اين آلاينده‌ها از نظر سلامتي اثرات بسيار سويي بر انسان دارند.» وي تصريح كرد: «اغلب آلاينده‌هاي خاص قابليت تجمع در بافت‌هاي بدن را دارند و به همان سرعت كه جذب بدن مي‌شوند، قابل دفع نيستند.»

** سرطان و نازايي؛ ارمغان آلودگي هوا
«1 و 2 بوتادين» نيز يكي از آلاينده‌هايي است كه معمولا در مناطق صنعتي (صنايع پتروشيمي) وجود دارد، اما در مناطق شهري نيز در صورتي كه كنترل براي بخارات بنزين صورت نگيرد و به دليل احتراق‌هاي ناقص، وجود خواهد داشت.»

وي خاطرنشان كرد: «از اثرات مهم اين آلاينده نارسايي كبد و كليه، نازايي و سرطان ذكر شده است و مسوولان بايد هرچه سريع‌تر در اين خصوص اقدامي جدي انجام دهند.»

** موتورسيکلت‌ها؛ متهمان رديف اول
در عين حال، رييس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ در گفتگو با سلامتيران گفت: «به علت خلأ قانوني و قانون ضعيف ما در تهران زمين‌گير شده‌ايم و آلودگي در حال افزايش است.»

هادي‌هاشمي افزود: «در كلان‌شهر تهران 8 ميليون جمعيت، 6/3 ميليون خودرو و 2/2 ميليون موتورسيكلت وجود دارد درحالي‌كه ظرفيت عبوري اين شهر 500 هزار دستگاه است.»

وي ادامه داد: «بيش از 80 درصد آلاينده‌ها در هواي تهران به خودروها و موتورسيكلت‌هايي مربوط مي‌شود كه در سطح شهر تردد مي‌كنند و به گفته مسوولان معاينه فني داراي احتراق ناقصي هستند و بيشترين آلودگي امروز هواي تهران نيز معلول همين مساله است.»

** آزبست جان تهراني‌ها را مي‌گيرد
«متأسفانه سموم آلودگي هوا مستقيما وارد جريان خون مي‌شود. از طرفي، آلودگي هوا از آن دست معضلاتي است كه به شكلي گسترده تبعات و آثار سوء خود را به يك ميزان در شمال و جنوب شهر پخش مي‌كند.»

دکتر معصومه ابتكار ادامه داد: «خطر آلاينده‌هاي جديدي نظير بنزن (BTX)، تولويين و گيزاي‌لين نيز هست كه به دليل رعايت نکردن استانداردها چه در حمل‌ونقل بنزين و چه در ايستگاه‌هاي پمپ بنزين از 2 سال قبل به ما گزارش شده است اين گزارش‌ها نشان‌دهنده نشت تركيبات و بخارات حاصل از بنزين به ميزان 20 برابر بالاتر از حد مجاز است. اين ترکيبات سرطان‌زاست و اين بسيار نگران‌كننده است.»

وي تصريح کرد: «علاوه بر اين تركيبات، آزبست نيز خطر ديگري است كه به دليل استفاده از صفحه كلاج غيراستاندارد در خودروها به آلاينده‌هاي ديگر اضافه شده كه اين نگراني‌هاي ما را مضاعف كرده است.»

وي همچنين درباره گرد و غبارهاي عربي تصريح کرد: «ريزگرد يا گرد و غبار عربي متاسفانه به دليل نوپا بودن اين پديده عجيب اقليمي، هيچ‌گونه دستورالعمل مدوني چه بهداشتي و چه اجرايي با هدف ارتقاي سلامت شهروندان ندارد و به نظر مي‌رسد وزارت بهداشت در اين زمينه دچار قصور شده است.»

ابتکار تاكيد كرد: «گرد و غبار عربي به لحاظ قطر بسيار كم ذرات داراي اثرات مخرب بسيار شديدي است كه براي سلامت كودكان بسيار مضر است اما متاسفانه اطلاع‌رساني مبسوطي در اين زمينه انجام نگرفته است.»

1389.03.30امور فرهنگی
اصلاحات ارضی - بيش از 80 درصد بيمارستان‌ها در برابر زلزله آسيب‌پذيرند نمایش

 61درصد اين ساختمان‌ها ارزش مقاوم‌سازي ندارند به طوري که هزينه مقاوم‌سازي آنها حتي از هزينه احداث يک بيمارستان جديد بيشتر است.

به گزارش سلامتيران از وزارت بهداشت دكتر سيدعباس حسني معاون توسعه مديريت و منابع وزارت بهداشت اعلام کرد: نتايج بررسي‌هاي انجام شده سال 85 تا 86 وزارت بهداشت در مورد 545 بيمارستان که شامل 86 هزار تخت بيمارستاني مي‌شود، نشان مي‌دهد كه 88 درصد بيمارستان‌ها ما در برابر زلزله آسيب‌پذير هستند. دکتر حسني با اشاره به سياست وزارت بهداشت در جايگزيني بيمارستان‌هاي فرسوده با طرح‌هاي جديد خاطرنشان کرد: 61درصد اين ساختمان‌ها ارزش مقاوم‌سازي ندارند به طوري که هزينه مقاوم‌سازي آنها حتي از هزينه احداث يک بيمارستان جديد بيشتر است.وي همچنين در اين مورد گفت: از طرف ديگر باقي بيمارستان‌ها نيز هزينه سنگين مقاوم‌سازي دارند و در عمل به دليل تراكم بيمار در اين بيمارستان‌ها امكان تخليه و مقاوم‌سازي وجود ندارد.دکتر حسني در مورد راهکار وزارت بهداشت در اين خصوص عنوان کرد: از آنجا كه هزينه مقاوم‌سازي بيمارستان‌هاي فرسوده از هزينه ساخت بيمارستان‌هاي جديد بيشتر است سياست وزارت بهداشت جايگزيkي بيمارستان‌هاي فرسوده با طرح‌هاي جديد است.

1389.03.08امور فرهنگی
اصلاحات ارضی-اصلاح نظام مالیاتی: کشاورزان امروز کارگران فردا!نمایش

 در برخی مناطق گلستان به دلیل تغییر غیرمجاز اراضی کاربری و ساخت و ساز در اراضی مرغوب کشاورزی به جای هر محصول دیگری ساختمان و ویلا برداشت می شود! گسترش تغییر کاربری اراضی مستعد کشاورزی علاوه بر از رده خارج شدن این اراضی از تولید، کشاورزان و فعالان عرصه کشاورزی را در آینده ای نه چندان دور به کارگران و سرایدارن ویلاها، مبدل می کند.
قانون "حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها" در سال 74 به تصویب رسید و در سال 87 این قانون اصلاح شد تا از تغییر کاربری این اراضی جلوگیری کند، اما اینکه تا چه اندازه موفق بوده، جای سئوال و بررسی دارد. برآیندها نشان می دهد که با گذشت یک دهه پس از تصویب این قانون شاهد گسترش حاشیه شهرهای بزرگ و تبدیل اراضی کشاورزی و باغها به اماکن تجاری و مسکونی هستیم و در سالهای اخیر به دلیل به صرفه نبودن کشاورزی و افزایش قیمت اراضی، روند ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی کشاورزی گلستان روبه رشد است. این درحالیست که برخی افراد غیربومی و سودجو، اراضی کشاورزی و جنگلی را با قیمت کم خریداری نموده و آن را برای فروش به قطعات مختلف تبدیل کرده اند و اقدام به ساخت و ساز می کنند. بر اساس اعلام مسئولان، سال گذشته تنها در شهرستان گنبد کاووس 169 هزار و 907 مترمربع تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی انجام شده است.

محمد اسلامی اظهار داشت: وقتی کشاورز منطقه که به کشاورزی و دامپروری فعالیت دارد، مخارج زندگی‌اش تامین نمی‌شود، چاره‌ای جز فروش زمین و ویلاسازی ندارد یا وقتی کشاورزی پس از ۲۰ سال کار کشاورزی هنوز محتاج مخارج اولیه زندگی باشد، مجبور است که زمین خود را بفروشد و یا به ساخت و ساز بپردازد.
برخورد نامناسب، صدور غیرقانونی مجوز، قیمت کم زمین، آب و هوای مناسب و حمایت نشدن از بخش کشاورزی از جمله دلایل تشدید روند تفکیک و تغییر کاربری اراضی در گلستان است.

1389.02.30امور فرهنگی
اصلاحات ارضی - تصاویر: برق دزدی در بازار تهراننمایشانشعابات غیر مجاز و سرقت برق در بسیاری از مکانهای مختلف بازار تهران علاوه بر اینکه جرم محسوب می شود صدمات و خساراتی نیز به خطوط انتقال برق وارد می کند و مسبب خطرات و خسارات جانی و مالی فراوانی بوده است.1389.01.17امور فرهنگی
اصلاحات ارضی - وقتی هزینه وکالت یک زمین‌خوار، 70 میلیارد تومان می‌شود - تلاش یک زمین‌خوار برای تصاحب نیمی از یک شهرنمایشوزیر مسکن از وجود پرونده‌های زمین‌خواری خبر داد که فقط در یک مورد، اگر قوه قضائیه به سود آنها رای دهد، نیمی از یک شهر به زمین‌خوار تعلق می‌گیرد. × زمین‌خوارانی که قبلا در دولت کار می‌کردند نیکزاد به تعداد زیاد پرونده‌های تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: در پرونده‌هایی که وجود دارد، یک طرف قضیه دولت و طرف دیگر کسانی هستند که از به‌دست آوردن زمین سود هنگفتی نصیبشان می‌شود. شاید بتوان گفت این افراد کسانی هستند که در گذشته در تشکیلات دولتی بوده و به پیچ خم تشکیلات اداری آگاهی و اشراف دارند. وزیرمسکن و شهرسازی با بیان این که طرف مقابل دولت در این پرونده‌ها دارای زر و زور و تزویر است، تصریح کرد: بیش از 60 درصد از پرونده‌های قابل توجه در این زمینه مربوط به استان تهران است، از این رو از مقام قضایی درخواست ایجاد شعبه‌های تخصصی داریم. × تلاش یک زمین‌خوار برای تصاحب نیمی از یک شهر وی در ادامه به یک مورد از پرونده های زمین‌خواری اشاره کرد و گفت: در این پرونده، فقط 70 میلیارد تومان هزینه وکالت برای به دست آوردن زمینی پرداخت شده که 270 میلیارد تومان ارزش دارد. نیکزاد به عدد و رقم‌های نجومی در پرونده‌های مختلف زمین‌خواری اشاره کرد که اگر قوه قضائیه به نفع دولت رای ندهد، بسیاری از اراضی ملی که ارزش تریلیاردی دارند، نصیب زمین‌خواران خواهد شد. به گفته وی، در یک پرونده زمین‌خواری اگر قوه قضائیه به ناحق علیه دولت حکم دهد، نیمی از یک شهر در شمال کشور از دست دولت خارج خواهد شد. × تلاش سازندگان غیرقانونی برای به هم زدن بازار مسکن وزیر مسکن در ادامه به کاهش ساخت ‌و سازهای غیرقانونی اشاره و تصریح‌کرد: با شرایط موجود کسانی که اقدام به ساخت و ساز به صورت غیرقانونی می‌کنند، به دنبال به هم ریختن بازار مسکن هستند. وی خاطرنشان کرد: زمانی که قیمت زمین و مسکن اوج می‌گیرد، ساخت و سازهای غیرقانونی افزایش می‌یابد؛ به طوری که افراد ممکن است شبانه اقدام به این نوع ساخت‌ و سازها کنند. 1388.12.20امور فرهنگی
اصلاحات ارضی، اصلاح نظام مالیاتی - مادر باردار و 2 فرزندش زیر آوار جان دادندنمایشیزش سقف یکی از خانه های مسکونی استان کردستان ، شماری از اعضای خانواده نگون بخت را به کام مرگ کشاند. عصر دوشنبه ، تلفن های پلیس 110 ، ستاد فرماندهی آتش نشانی ، مرکز اورژانس و هلال احمر مریوان به صدا درآمد و خبر رسید سقف یک ساختمان قدیمی در محله داسیران قدیم این شهرستان ریزش کرده است. سپس گروه های عملیاتی به سرعت دست به کار شدند و به خانه مورد نظر رفتند اما متاسفانه مادر باردار و دو فرزند سه و 9 ساله اش جان زنده به گور شده بودند.پدر خانواده نیز زخمی شده بود که به بیمارستان فرستاده شد و تحت درمان قرار گرفت. پیکرهای جان باختگان با تلاش نفسگیر از زیر خروارها خاک بیرون کشیده و با صدور دستور قضایی به پزشکی قانونی سپرده شد. بررسی های کارشناسان نشان می دهد این رخداد جانگداز بر اثر سست شدن پایه و فنداسیون خانه فرسوده در زیر باران شکل گرفت.1388.12.11امور فرهنگی
اصلاحات ارضی - آمار آسم در تهران 3 برابر از حد مورد انتظار بيشتر استنمایشبه گزارش سلامتيران دکتر مصطفي معين، رييس سومين همايش تخصصي آسم در آستانه برپايي سومين همايش چهارسالانه تخصصي آسم و هفتمين سمينار دوسالانه آسم و آلرژي ايران با اعلام اين خبر افزود: «سرفه، خس‌خس تنفسي، احساس تنگي نفس، احساس فشار و فشردگي سينه و ترکيبي از اين علايم از نشانه‌هاي بيماري آسم بوده که آمار فوق هشداري جدي براي مسوولان در زمينه شيوع و گستردگي اين بيماري به شمار مي‌رود.» وي با اشاره به اينکه حدود 10 درصد جمعيت کشور نيز علايم اين بيماري را از خود بروز مي‌دهند، گفت: «اين در حالي است که آلودگي محيطي، به ويژه آلودگي هوا در شهرهاي بزرگ مانند تهران، دود سيگار، آلاينده‌هاي محيطي از قبيل دود و مونواکسيدکربن ناشي از بخاري‌ها، نزديکي منازل و مدارس به بزرگراه‌ها و... همگي سبب شيوع بيماري آسم در کلان شهرها به ويژه در شهر تهران شده و ضرورت تدوين و به اجرا گذاشته شدن استانداردهاي لازم براي کاهش اين آلاينده‌ها احساس مي‌شود.» دکتر معين يادآور شد: «با توجه به اينکه قربانيان اصلي آلودگي هواي شهرهاي بزرگ را عمدتا کودکان و نوجوانان تشکيل مي‌دهند و از سوي ديگر با توجه به باري که اين بيماري از نظر اقتصادي بر جامعه تحميل مي‌کند، ضروري است نهادهاي قانونگذاري، اجرايي و غيردولتي در زمينه کاهش آثار منفي اين بيماري اقدامات جدي را در دستور کار خود قرار دهند.» وي گفت: «مشکلات بيماران دچار آسم باشروع فصل سرما و پديده وارونگي دما و افزايش غلطت آلاينده‌ها، بيشتر مي‌شود و اتخاذ سياست‌هايي با هدف کاهش آلايندگي هوا با همکاري نهادها و ارگان‌هاي مختلف ضرورت دارد.» رييس سومين همايش تخصصي آسم ادامه داد: «آسم شايع‌ترين بيماري مزمن کودکان در سطح جهان و اصلي‌ترين علت مراجعه کودکان به اورژانس‌ها و بستري آنان شناخته شده که اين امر بيانگر اهميت اين بيماري در سطح جهاني است.1388.09.10امور فرهنگی
صفحه 1 از 3ابتدا   قبلی   [1]  2  3  بعدی   انتها   
دی ان ان فارسی