اصلاح نظام مالیاتی


نظام همآهنگ و جامع قانون مالیات با ساده‌سازی و یکسان نمودن قانون مالیات اشخاص حقیقی و حقوقی: مالیات = 20 درصد یا خمس سود (درآمد منهای هزینه) در مدت زمان مشخص به منظور:
برقراری عدالت در دریافت مالیات از کارمندان، بازار، بازنشستگان، بیکاران و تمام اشخاص حقیقی و حقوقی: هزینه‌های افراد مختلف به یک اندازه و یکسان نیست که به یک اندازه و به طور یکسان از ایشان مالیات دریافت شود مثلاً فردی مادر بیماری دارد، فرزندی با بیماری مادرزادی دارد؛یک سال تصادف می‌کند و هزینه‌های درمان زیادی دارد؛ اجاره نشین است و هزاران حالت دیگر که باعث تفاوت در درآمد و هزینه‌های این افراد نسبت به یک فرد صاحب خانه و ماشین شخصی و بدون مشکلات می‌گردد، بنابراین دریافت مالیات از این اشخاص باعث تشدید فشارها بر ایشان می‌شود و عادلانه هم نیست.

 • ساده‌سازی قوانین و قابل فهم و قابل اجرایی بودن آن توسط عموم مردم
 • افزایش درآمد مالیاتی دولت بدون افزایش هزینه‌های مردم
 • تشویق مردم به افزایش گردش پول و کاهش نقدینگی و در نتیجه کاهش تورم 

وضعیت فعلی اقتصاد ایران

 • انواع مالیات موجود
  در این قسمت انواع روش‌های دریافت مالیات از جمله مالیات بر ارزش افزوده بررسی می‌شود؛ همچنین می‌توانید تعدد انواع مالیات و پیچیدگی آنها را مشاهده کنید.
 • مشکلات نظام اقتصادی
  بر اساس تحقیق جداگانه‌ای، نیازها و خواسته‌های اقتصادی جامعه به روشی نظام‌مند در چهار محور نشانه‌ها، عوامل، پیامدها و راه حل‌ها دسته‌بندی شده و در پایان نظریه مواجهه با مشکلات اقتصادی ارائه می‌شود. نتایج حاصل از تحقیق می‌تواند به شناخت بهتر اقتصاد ایران کمک نماید.
 • عملکرد واقعی نظام مالیاتی
  بررسی عملکرد نظام مالیاتی بر اساس داده‌های واقعی 50 ساله از اقتصاد ملی ایران.

طرح پیشنهادی

نظام اقتصادی اسلامی بر مبنای اقتصاد اسلامی در جهت پیاده‌سازی و توسعه مفاهیم مالی اسلامی و منطبق بر الگوی پیشرفت اسلامی معرفی می‌گردد.

این قسمت در حال تکمیل شدن است.دی ان ان فارسی